Coaching supervizija je ključen element nenehnega strokovnega razvoja coacha in mentorja. Po standardih Evropske zveze za coaching (EMCC) in Mednarodne zveze za coaching (ICF) je del nadaljnjega strokovnega razvoja (CPD) in prispeva k vzdrževanju visoke kakovosti dela. Supervizija se izvaja tako individualno kot v skupini, s ciljem spodbujanja refleksije, učenja iz izkušenj ter zagotavljanja varne in kakovostne prakse. EMCC 2018
Je nujna za vse profesionalne coache, ki so tudi nosilci individualnih akreditacij in vpisani v mednarodni register profesionalnih coachev, in jo je potrebno dokazovati za vsako posamično leto, pri obnovi akreditacije.
Coaching supervizija poskrbi za maksimiranje coacheve objektivnosti in njegove kvalitete dela, profesionalizira in skrbi za coachevo & mentorjevo dobro počutje, razvija njegove kompetence in sposobnosti, ter krepi coachevo kapaciteto dela s kompleksnimi izzivi.
To je priložnost, da z radovednostjo iz različnih perspektiv raziščemo odnos, ki ga imamo s svojimi strankami in svojim delom.
Coaching supervizija coacha & mentorja podpre v njegovem procesu razvoja, ter ga spodbuja k nenehni izgradnji sposobnosti, veščin, poglabljanju samozavedanja in modrosti.
»Coaching Supervizija je interakcija, ki nastane, ko se mentor ali coach o svojih izkušnjah v coachingu ali mentorstvu pogovarja s coahcing supervizorjem, da bi skozi sodelovanje in dialog dobil potrebno podporo in prostor za refleksijo, ki mu omogoča učenje, prevetritev in razvoj. Ta proces je koristen tako za mentorja oziroma coacha, kot za njegove kliente in organizacije, iz katerih klienti prihajajo.” EMCC 2018
Pri izbiri coaching supervizorja je pomembno upoštevati naslednje vidike:
Izkušnje: Supervizor naj ima dolgoletne izkušnje v coachingu z različnimi klienti in konteksti.
Usposobljenost: Mora biti strokovno usposobljen in imeti akreditacijo za coaching supervizijo. (ESIA)
Redna supervizija supervizorja: On sam mora biti redno superviziran.
Članstvo v organizaciji: Naj bo član krovne organizacije s kodeksom etike (EMCC & ICF).
Transparentnost pristopa: Morati zna razložiti svoj pristop in okvir dela pri superviziji.
EMCC priporoča vsaj eno supervizijo na približno 30 coaching srečanj za vzdrževanje kakovosti dela.
Minimalno mora imeti profesionalni coach vsaj 4 supervizije na leto, kar dokazuje z supervizijskim logom.
V coaching superviziji naslavljamo štiri potrebe oz. vidike:
Formativna funkcija: Povezana s kakovostjo, standardi in etiko pri delu s klienti.
Normativna – razvojna funkcija: Povezana z individualno rastjo in razvojem coacha (kompetence & kapacitete) ter razvojem prakse.
Osebni viri - restorativna (obnovitvena): Procesira izkušnje in povečuje sposobnost dela iz vira, vključno z vzdržljivostjo in samozavestjo.
Sistemska funkcija: Povezana s podporo in raziskovanjem, kako delati s kompleksnostjo izzivov.
Coaching supervizija je ključna za zagotavljanje visoke kakovosti coaching prakse. Izbrati pravega supervizorja in redno sodelovati v superviziji je naložba v osebni in profesionalni razvoj ter ključnega pomena za ohranjanje standardov etičnega dela v coachingu.
V Povej na Glas coaching in mentoring supervizijo izvaja usposobljen in individualno akreditiran supervizor, potrjen pri EMCC, z licenco in akreditacijo ESIA.
V naši ekipi imamo dve coaching supervizorki, z licenco ESIA. (European Individual Supervision Accreditation - EMCC )
V okviru EMCC Slovenija izvajamo skupinsko coaching supervizijo za člane EMCC Slovenija in SCZ.
Smo pobudnik in soustanovitelj SAN Supervisiona Adria, regijske skupine akreditiranih coaching supervizorjev.